A 2015-ben született kisbabák után a korábbi tgyás helyett csecsemőgondozási díjat (CSED) igényelhetnek azok, akik a gyermekvállalás miatt átmenetileg kiesnek a munkaerőpiacról.
A CSED nem teljesen azonos a korábbi tgyás-sal: a jogosultsági feltételek nem változtak, az ellátás számítási módja azonban igen.
fotó: Paján Anita
Az a nő, akinek gyermeke születik, vagy aki a gyermeket örökbefogadási szándékkal nevelésbe vette, a Munka törvénykönyve alapján 24 hét szülési szabadságra jogosult. Erre az időszakra illeti meg a csecsemőgondozási díj (korábban: terhességi-gyermekágyi segély, tgyás.)
Csecsemőgondozási díjra jogosult az anya, aki rendelkezik a szülést megelőző 2 évben minimum 365 nap biztosítási idővel, és biztosítási jogviszonyának fennállása, vagy annak megszűnését követő 42 napon belül szül, esetleg baleseti táppénz folyósításának ideje alatt szül.
CSED-re lehet jogosult továbbá az örökbefogadó szülő vagy gyám, illetve bizonyos esetekben az apa is.
A 365 nap biztosítási időbe beleszámítható:
- a biztosítás megszűnését követő baleseti táppénz, terhességi-gyermekágyi segély / illetve 2015-ben csecsemőgondozási díj/ vagy gyermekgondozási díj folyósításának ideje
- oktatási intézmény nappali tagozatán 1 évnél hosszabb ideje folytatott tanulmányok idejéből 180 nap
- rehabilitációs járadék, ellátás folyósításának ideje.
A szülési szabadság lejártát követően már nem CSED, hanem GYED (gyermekgondozási díj) jár a biztosított anyának.
Aki nem rendelkezik biztosítási jogviszonnyal, gyes-re (gyermekgondozási segély) jogosult a gyermek születésétől annak 3 éves koráig.
Az ellátás összegének alapja, kiszámítási módja megváltozott a tgyás-hoz képest, a részletek itt elérhetőek >>>
Fontos, hogy ha a jogosult a teljes keresetét megkapja, vagy bármilyen keresőtevékenységet végez, a CSED nem jár, hiszen ennek ez az egészségbiztosítási pénzbeli ellátás a gyermeket vállaló szülő kieső jövedelmének pótlását célozza.
Amennyiben az édesanya munkába áll, keresőtevékenységet folytat, úgy CSED helyett GYES-t igényelhet.
Olvasson bővebben itt arról, hogy hol, hogyan kell igényelni a csecsemőgondozási díjat >>>
Kérdése van?
Ha írásban szeretne konzultációs időpontot kérni, vagy kérdést tenne fel, ide kattintva megteheti.